Токсична мъжественост
Токсичната мъжественост включва културен натиск мъжете да се държат по определен начин. И вероятно това засяга всички момчета и мъже по някакъв начин.
Токсичната мъжественост се отнася до представата, че идеята на някои хора за „мъжественост“, е че това поддържа господството, хомофобията и агресията.
Тази идея, че мъжете трябва да действат твърдо и да избягват да показват всички емоции, може да навреди на психическото им здраве и може да има сериозни последици за обществото, в което е това е станало известно като „токсична мъжественост“.
Какво е токсична мъжественост?
Токсичната мъжественост не е само да се държиш като мъж. Вместо това включва екстремния натиск, който някои мъже могат да почувстват, за да действат по начин, който всъщност е вреден.
Има много определения за „токсична мъжественост“, които се появяват в научните изследвания, както и в поп културата. Някои изследователи са се съгласили, че токсичната мъжественост има три основни компонента:
1. Издръжливост: Това е идеята, че мъжете трябва да бъдат физически силни, емоционално безчувствени и поведенчески агресивни.
2. Антифеминност: Това включва идеята, че мъжете трябва да отхвърлят всичко, което се счита за женско. Като например да показват емоции или да приемат помощ.
3. Власт: Това е предположението, че мъжете трябва да работят за придобиване на власт и статут (социален и финансов), за да могат да спечелят уважението на другите.
Насаждане на нездравословните навици
Токсичната мъжественост насажда нездравословните навици. Това е идеята, че „грижата за себе си е за жените“, и мъжете трябва да се отнасят към тялото си като към машини. Например като пестят сън, тренират дори когато са ранени и се натоварват до физическите си граници.
Освен че се натискат физически силно, токсичната мъжественост обезкуражава мъжете да посещават лекари.
Проучване още от 2011 г. установява, че мъжете, които имат най-силните убеждения за мъжествеността, са едва наполовина по-малко склонни от мъжете с по-умерени убеждения за мъжествеността да получат превантивни здравни грижи.
В допълнение към избягването на превантивното лечение, токсичната мъжественост насърчава и нездравословно поведение.
Проучване от 2007 г. е установило, че колкото повече мъже се съобразяват с мъжките норми, толкова по-голяма е вероятността те да се ангажират с рисково поведение. Например като обилно пиене, употреба на тютюн и избягване на зеленчуци. Освен това те са по-склонни да гледат на такива рискови избори като на „нормални“.
Стигмата на психичното здраве
Токсичната мъжественост също така обезкуражава мъжете да получат лечение свързано с психичното здраве. Депресията, безпокойството, проблемите със злоупотребата с наркотици и психичните проблеми могат да се разглеждат като слабост.
Проучване от 2015 г. установява, че мъжете, които са се възползвали от традиционните представи за мъжественост, имат по-негативно отношение към търсенето на услуги за психично здраве в сравнение с тези с по-гъвкави полови нагласи.
Токсичната мъжественост може също да подчертае, че е неподходящо мъжете да говорят за чувствата си. Избягването на разговори за проблеми или емоции може да увеличи чувството на изолация и самота.
Това може да увеличи чувството на самота. Това може също така да намали желанието на мъжете да се свържат и да получат помощ. В случаи, когато изпитват проблем с психичното си здраве.
Раса, етническа принадлежност и пол
Расата и етническата принадлежност на мъжа могат да играят роля в това как той гледа на мъжествеността, както и как другите го възприемат.
Проучване от 2013 г. установява, че сред „белите студенти“, азиатско-американските мъже се разглеждат като по-малко мъжествени от белите или чернокожите американци.
Мъжкото изискване да останете стоични и да бъдете надежден партньор, може да доведе до „Джон Хенризъм“. Този термин се използва за описване на мъже, които полагат големи усилия като начин да се справят с проблемите и продължават да го направят, дори когато страдат от хроничен стрес или се чувстват дискриминирани. Проучване от 2016 г. свързва „John Henryism“ с повишен риск от хипертония и депресия.
Помагащо на поведението
Мъжете, които се възприемат като по-мъжествени, са по-малко склонни да участват в това, което изследователите наричат „помагащо поведение“. Това означава, че няма вероятност да се намесят, когато станат свидетели на тормоз или когато видят някой да бъде нападнат.
Проучване от 2019 г. установява, че токсичната мъжественост може да попречи на мъжете да утешават жертва, да призовават за помощ и да се изправят срещу извършителя. Мъжете, които подкрепят убеждението, че трябва да бъдат силни и агресивни, са по-склонни да възприемат негативните социални последици, свързани с намесата, като активен наблюдател.
В случаи на сексуално насилие, например, мъжете, които най-много се идентифицират с мъжко поведение, са по-малко склонни да спрат нападението. Същото проучване е установило, че мъжете биха се намесили във всеки конфликт. В случай, че смятат репутацията им като традиционно мъжествена може да бъде нарушена.
Насоките на APA
С течение на годините Американската психологическа асоциация (APA) е започнала да признава, че общественият натиск върху мъжете може да има драстични последици както за хората, така и за обществото.
Членовете на APA са създали нови насоки за психологически практики, които лекуват момчета и мъже, за да помогнат за решаването на някои от проблемите, свързани с токсичната мъжественост.
Въз основа на повече от 40 години изследвания те предполагат, че традиционната мъжественост е психологически вредна. Те също така съобщават, че социализирането на момчетата за потискане на емоциите им създава вреда както отвътре, така и отвън
Изследователите са установили, че когато премахнат стереотипите и културните очаквания, няма много разлики в основното поведение между мъжете и жените. Проучванията на дневниците на времето (проучвания, при които участниците записват дневниците за всичките им дейности) показват, че мъжете се радват да се грижат за децата точно както жените.
Разликите в емоционалните прояви между момчетата и момичетата са сравнително малки и не винаги са в стереотипна форма. Например, проучване от 2013 г. установява, че юношите всъщност проявяват по-малко екстернализиращи емоции като гняв в сравнение с тийнейджърите.
Новите насоки на APA са създадени, за да помогнат на психолозите да подкрепят мъжете да се освободят от правилата за мъжественост, които носят повече вреда, отколкото полза.
Ако чувствате, че изпитвате негативните ефекти от токсичната мъжественост, обърнете се към някого. Специалистът по психично здраве може да ви помогне да разберете как влияе на живота ви и да ви помогне да се освободите от нездравословните модели, които може да ви задържат.
Колкото повече хора научават за токсичната мъжественост и колкото повече хора получават помощ за това, толкова по-вероятно е да видим промени на по-голямо ниво, тъй като обществото може да оказва по-малък натиск върху мъжете да действат по определен начин.
ТУК ще намерите информация за Асертивност
Често задавани въпроси
Как можем да предотвратим токсичната мъжественост?
Отговор: 5 начина, по които всеки мъж може да оспори токсичната култура на мъжествеността:1. Разгледайте своите несъзнателни пристрастия.
2. Интересувайте се искрено от опита на другите.
3. Заемете позиция.
4. Бъдете открити относно това, че се опитвате да не робувате на предрасъдаци.
5. Бъдете прозрачни относно здравето си с другите мъже.