Какво е стратегически мениджмънт?
От традиционна гледна точка управлението е свързано с планиране, организиране, набиране на персонал (набиране, задържане и развитие на таланти), насочване и измерване на работата, която протича в дадена организация. Стратегическото управление е сходно по своята същност. Това са основните управленски отговорности и задачи, свързани с изграждането, комуникацията и изпълнението на стратегията. Концепциите за стратегически мениджмънт обхващат добре управляваните действия и задачи, свързани с план за постигане на високи резултати.
С наличните ефективни практики за стратегическо управление една организация, функция или екип е в по-добра позиция да превърне визия, мисия и стратегия в по-добри резултати и дългосрочен успех за заинтересованите страни (собственици, клиенти, служители и други)
Подобно на традиционния мениджмънт, стратегията изисква непрекъснато планиране за това как да се създаде и да се използва конкурентно предимство, организиране на необходимите ресурси, насочване на усилията на таланта на организацията ефективно и ефикасно, прилагане и изпълнение по приоритети, инициативи и оценка на резултатите. Стратегическото управление е динамичен и непрекъснат процес, който дава възможност на организациите да оформят бъдещето, като се възползват от възможностите, намаляват рисковете и предвиждат настъпващите промени и предизвикателства.
Защо е важно стратегическото управление?
Дългосрочният устойчив успех и конкурентоспособността на организацията зависят от способността на лидерите и членовете на екипа да изработват и прилагат стратегия. Ролята на стратегическото управление е критично важна за организацията, тъй като тя създава структура, която е необходима за:
• Идентифициране и проследяване възможностите, проблемите, прекъсванията и промените, които биха могли да повлияят на организацията.
• Формиране стратегическата визия, мисия и посока.
• Преобразуване на визията и мисията в измерими цели, приоритети и планове.
• Подреждане функциите, отделите и екипите около обща насока и цел.
• Ефективно разпределяне на ресурси.
• Даване на възможност на таланта на организацията да допринесе активно за стратегията.
• Наблюдение и измерване на напредъка към стратегическите цели.
• Правене на корекции и отговаряне на вътрешни или външни възможности или промени.
Какви са четирите фази на стратегическото управление?
Има четири ключови фази на стратегическото управление:
1. Информираност: Събиране на информация за силите, формиращи средата, в която функционира организацията.
2. Превод: Преобразуване на информацията и разузнаването, събрани във Фаза 1, в прозрения за потенциални възможности, предизвикателства и промени.
3. Формулиране: Определяне на активните мерки, стратегически приоритети, инициативи и планове, които ще доведат до успех.
4. Изпълнение: Прилагане на плана, привеждане в съответствие на другите, измерване на напредъка и извършване на необходимите корекции.
В четвъртата фаза на стратегическия мениджмънт вие „операционализирате“ стратегията, така че управленските практики и дисциплини стават особено важни за насочване на стратегията напред към завършване. Отговорностите за стратегическо управление включват осигуряване на ресурси, разпределяне на задачите, осигуряване на отчетност, проследяване на напредъка и измерване на резултатите. Всички лидери трябва да бъдат гъвкави и да могат да се фокусират върху постигането на краткосрочни резултати, като същевременно управляват бъдещето през всичките четири фази.
Разберете как може да управлявате екипа си от разстояние.